VíCE SE DOZVíTE O RUSKéM TANKU T-55

T-55. Foto: Wikipedia

T-55 je jeden z nejikoničtějších a nejrozšířenějších bojových tanků období po druhé světové válce. Byl vyvinut Sovětským svazem na začátku 50. let a vyvíjel se z jeho předchůdce, T-54.

+ Clasická britská kamionistka koupila svou vlastní firmu poté, co prodala obsah na internetu

+ Video ukazuje obrovský výbuch způsobený ‘kamikaze obrněným vozidlem’ Ruska

Zde jsou některé pozoruhodné detaily o T-55:

Design a vývoj

T-55 byl vylepšením T-54 s několika úpravami. Zahrnoval vylepšený systém NBC ochrany (jaderný, biologický a chemický), silnější motor a účinnější pancéřování.

Výzbroj

Hlavní výzbrojí T-55 je 100mm kanón. Je také vybaven jedním nebo více kulomety pro obranu proti pěchotě a nízkoletícím letadlům.

Pancéřování a ochrana

T-55 měl pro svou dobu značné pancéřování, navržené k ochraně proti protitankové munici a dělostřeleckým střelám.

Pohon a mobilita

Je poháněn dieselovým motorem, který poskytuje dobrý poměr výkonu a hmotnosti a slušnou mobilitu v různých typech terénu.

Dlouhodobé používání a modifikace

Díky své robustnosti a snadné údržbě byl T-55 široce exportován a používán mnoha zeměmi po celém světě. Během let prošel mnoha aktualizacemi a variacemi.

Konflikty

T-55 se účastnil řady konfliktů během 20. století, včetně vietnamské války, války Jom Kippur a mnoha dalších střetů na Blízkém východě a v Africe. I když je zastaralý ve srovnání s moderními tanky, v současné době jsou některé jednotky používány při ruské invazi na Ukrajinu.

Rusové rekonstruují 70 let staré tanky T-55 pro odeslání na Ukrajinu

Dědictví

T-55 zanechal významné dědictví jako jeden z nejvíce vyráběných a nejdéle sloužících tanků v dějinách vojenství, s tisíci stále ve službě v různých částech světa, přestože jeho technologie je považována za zastaralou ve srovnání se současnými standardy.

Variace

Existují různé variace a aktualizované modely T-55, včetně verzí s vylepšenou výzbrojí, systémy řízení střelby a dalším pancéřováním.

2023-11-17T09:42:30Z dg43tfdfdgfd